Nepřehlédněte

Ready Player One v číslech – zajímavosti a soutěž

Od čtvrtka je v kinech zběsilá bombastická jízda podle knižního bestselleru Ernesta Clinea Ready Player One: Hra začíná. Jak víte už z naší recenze, stojí to opravdu za to. Máme tu pro vás pár zajímavostí o filmu společně se soutěží o exkluzivní mašinku na 300 klasických arkádových her, USB hub s led světlem a hodinami a 5×2 vstupenky do kina.

Ready Player One – na place se Stevenem Spielbergem

Ready Player One je údajně třetí nejnáročnější film, jaký kdy Spielberg natočil (podle vlastních slov) po jeho dnes již legendárních filmech Čelisti a Zachraňte vojína Ryana – a v podstatě ze stejného důvodu: režisér si dal za úkol natočit film, který v divácích vyvolá pocit skutečnosti – pohled na kosatku u městečka Amity, účast v palebné vřavě na pláži Omaha a vpád do digitální země divů, ve které se stírají hranice mezi skutečným a simulovaným životem.

Více než 30 let spolupracuje Spielberg s kultovní společností pro speciální efekty Industrial Light & Magic, kterou v roce 1975 založil jeho přítel George Lucas,. Začala v roce 1981 filmem Dobyvatelé ztracené archy a pokračuje zatím posledním společným filmem Ready Player One: Hra začíná.

Ve scénáři je 80% odkazů na popkulturu, které otevírají cestu k impozantnímu střetu kultovních postav – King Konga, Jokera, Mobile Suit Gundam, Gandalfa, Chucky, Freddyho Kruegera, Lary Croft, Dukea Nukema, Master Chief ze světa Halo, pštrosí válečníci ze hry Joust, Dizzy Wallin ze hry Gears of War, Chun-Li, Blanka, Sagot a Ryu ze hry Street Fighter a mnoho a mnoho dalších – herkulovský výkon, který podala vedoucí speciálních projektů Deidre Backs.

Román obsahuje devět odkazů na klíčová díla z osmdesátých let minulého století, která produkoval či režíroval Spielberg – včetně dvou jmenovitých zmínek – ale ne všechny se dostanou na plátno. Jak režisér v loňském roce řekl divákům na zaplněném festivalu Comic-Con: „Hodně zmínek o sobě jsem musel vypustit.“ Tři významné výjimky jsou: „Rexy“, tyranosaurus rex z filmu Jurský park; cestovatel časem DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti, který motivuje Parzivala ve OASIS; a samotný Parzival, typicky „Spielbergovský“ hrdina outsider.

Ready Player One: Hra začíná

Šest věží v Columbu postavených z 60 přívěsů (nebo karavanů) dopravených do exteriérů ve studiích v Leavesdenu, které potom v impozantní spolupráci pokládali jeden na druhý do masivní konstrukce z těžkých ocelových nosníků Stockhausenův tým vedený hlavním filmovým architektem Stuartem Rosem a týmy pro speciální efekty a kaskadéři. Když Spielberg se svým filmovým štábem dokončil natáčení sekvencí v Komínech v reálných exteriérech – které byly tak vysoké, že je bylo vidět i z nedaleké dálnice M25 – grafici ze společnosti Digital Domain natočené záběry upravili a 10násobně zvětšili, aby dosáhli efektu chátrajícího městského prostředí, které divák uvidí na filmovém plátně.

Soutěž o digihry, USB huby a vstupenky do kina

Soutěž vyhodnotíme v neděli 8. dubna. Pokud chcete použít místo soutěžního formuláře email, napište na soutez@totalfilm.cz a nezapomeňte krom odpovědi a jména uvést do předmětu: „Ready Player One“.
Dodavatelem cen je distribuční společnost Vertical Entertainment.