Nepřehlédněte

Exkluzivní rozhovor s Peterem Freestonem – asistentem Freddieho Mercuryho (video)

Na začátku září jsme se setkali s mužem, který strávil po boku Freddieho Mercuryho dvanáct let jako jeho osobní asistent. Natočili jsme s ním rozhovor ke snímku Bohemian Rhapsody, který je od 1. listopadu v kinech. Řeč je o Angličanovi Peteru Freestoneovi, který už mnoho let žije v Česku. Do studia za námi přijel ve skvělé náladě přímo z letiště. Je skvělý vypravěč a velice trpělivý a laskavý člověk, a tak strávit čas povídáním s ním, bylo jako na sebe nechat padat jemný hvězdný prach a na chvilku naskočit do stroje času. Podívejte se na rozhovor na videu (video je dostupné od 19:00, vysílá se živě a máte možnost zapojit se do chatu)

V tu dobu jsme v redakci ještě netušili, že výsledný snímek bude téměř dokonalý. Nestává se totiž často, že by na konci takových peripetií, jaké si Bohemian Rhapsody v průběhu dlouhých let porodních bolestí zažil, stál kompaktní a poutavě zpracovaný příběh, který vám připomene historii anglické kapely a leccos také přidá navrch. Během těch mnoha let příprav filmu se totiž měnilo obsazení, režiséři, scénáristé… Potenciální divák se tak mohl výsledku spíš obávat. Film je ale skvostný a je jedno, jestli jste fanoušek kapely Queen nebo ne.

Nejprve se na plátně Mercurym měl stát Sasha Baron Cohen (Borat). Nepohodl se ale s dalšími členy kapely o tom, v jakém módu by měl být příběh vyprávěn. Cohen chtěl vytvořit spíš verzi pro dospělé, to se ale nepozdávalo původním členům kapely. Pak to vypadalo na herce Bena Whishawa (Parfém: Příběh vraha, Queers), ale ani tohle nebyl finální výběr. Nakonec roli získal egyptsko-americký herec Rami Malek. Mercuryho osobnost podchytil úžasně, stejně jako se to povedlo v případě kolegy Gwylima Leeho, který si zahrál kytaristu Briana Maye. Podobně dobře to dopadlo i se zbytkem obsazení.

Freddie Mercury a Peter Freestone

Peter Freestone se s Freddiem Mercurym potkal v roce 1979 v londýnské Královském baletu, kde pracoval jako garderobiér. Bylo to po charitativním večírku, který se každoročně pořádal a na kterém toho roku Freddie také vystupoval. Po jejich společném krátkém rozhovoru pak Peterovi zavolal někdo z Mercuryho lidí a nabídl mu, aby s Queen jel na šestitýdenní turné a staral se jim o kostýmy. Přestože Peter tehdy neznal pořádně ani jména všech členů kapely natož celý jejich repertoár, rozhodl se, že na nabídku kývne. Po roce se ho pak Freddie zeptal, zda by se nechtěl stát jeho osobním asistentem a důvěrníkem. K tomu Peter v našem rozhovoru poznamenal: „Nabídku jsem přijal a pracoval jsem pro Freddieho dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Staral jsem se o všechno, aby byl všude včas, aby dobře vypadal, vařil mu, nakupoval jídlo, kupoval umělecká díla.“

A jaký byl Freddie Mercury v soukromí? Podle Petera to byl tichý člověk. Ať se dělo cokoliv, vstával prý ráno v devět hodin, posnídal, prošel se zahradou, pohrál si se svými milovanými kočkami, nakrmil v jezírku rybičky… Mezi nejbližšími se choval jako velmi plachý a nesmělý člověk. Když ale vyrážel z jakéhokoliv důvodu ven, dům opouštěl vždy jako sebevědomě vypadající chlapík v pilotkách, křiváku, tričku a teniskách. „Někdo po mně před lety chtěl, abych Freddieho vystihl jedním slovem. To je naprosto nemožné. Moje odpověď ale tehdy byla, že to byl ten nejlaskavější, nejštědřejší a nejloajálnější přítel, kterého by si každý přál mít.“

Bohemian Rhapsody (foto: CinemArt)

V den, kdy jsme s Peterem natáčeli, by Freddie Mercury oslavil své sedmdesáté druhé narozeniny. Naneštěstí se jich Freddie nedožil a zemřel v pouhých jednačtyřiceti letech. Freddie podle Petera celý život tvrdil, že nechce zestárnout, což se nakonec kvůli jeho nemoci stalo. „Freddie vždycky říkal, že život je příliš krátký na to, aby z něj promarnil byť jedinou minutu,“ vzpomíná Peter.

Freddie Mercury (foto: archiv)

Samozřejmě jsme se také ptali na jeho roli při vzniku snímku Bohemian Rhapsody. Je to celé dlouhá historie, která prý začala už před patnácti lety. Tehdy poprvé s nápadem na film o Queen přišel Robert De Niro se svou produkční společností Tribeca a Freestonea kontaktoval. Pak vše ale utichlo. Až před devíti lety filmový producent Graham King zatoužil vzdát svůj hold příběhu anglické kapely čtyř „mimoňů“ a pustil se do příprav Bohemian Rhapsody. Ty se ale nakonec protáhly, jak už jsem zmiňovala na začátku článku. Nakonec se po peripetiích režisérem snímku stal Bryan Singer (Nadaný žák, Valkýra, X-men). Své pracovní křeslo ale musel po několika měsících opustit kvůli opakovaným absencím na natáčení a také neshodám s představitelem hlavní postavy. I tak je ale zapsán v kreditech snímku, i když ho pak dokončoval režisér Dexter Fletcher (Orel Eddie), o kterém se uvažovalo na samém začátku Kingových příprav.

Peter Freestone (foto: Totalfilm Media)

Peter Freestone byl jako poradce fyzicky přítomen téměř celému natáčení Bohemian Rhapsody, které začalo na podzim minulého roku. S výsledkem i obsazením je náramně spokojen. Podle svých slov měl i sám několikrát během natáčení co dělat, aby ustál dojetí. Tomu všichni v redakci dobře rozumíme. Bohemian Rhapsody je filmový i hudební zážitek, který se vyplatí vidět v dobrém kině s kvalitní projekcí a dobrým zvukem. A stejně jako představitel Freddieho Rami Malek jsem i já zvědavá, jak snímek zapůsobí nejen na letité fanoušky Queenů, ale zda osloví i mladé ročníky mileniálů, pro které bude příběh kapely v mnohých případech absolutní novinka.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm, CinemArt © 2018

%d blogerům se to líbí: