Německý nominant na Oscara® půjde v dubnu do kin (trailer)

Loni proběhla na festivalu v Benátkách premiéra německého historického dramatu Nikdy neodvracej zrak (Werk Ohne Autor). Přijetí festivalovým publikem bylo velmi dobré a bylo jasné, že je zaděláno na mezinárodní úspěch. To se potvrdilo letos v lednu, kdy se německý film probojoval do pětice cizojazyčných filmů nominovaných na Oscara®. Nominován je i kameraman snímku Caleb Deschanel. Do kin film dorazí 25. dubna. Podívejte se na trailer. 

Nikdy neodvracej zrak vypráví traumatický příběh ze života malého chlapce, který se později stane známým umělcem. Podle zahraničních kritiků jde o vysoce emoční film, který je v rámci víc než tříhodinové stopáže odpovídajícím způsobem komplikovaný. Mnozí diváci se shodují, že jde o technicky dobře natočený film, který místy vypadá až příliš dokonale a uhlazeně na to, jaké téma řeší.
Divákům se krom emocí dostane i atmosféra prosycená vlivy modernismu a německé historie té doby.
Jde sice o artový film, ale údajně jsou některé těžší pasáže napsány pro mainstreamové publikum. To je to hlavní, co kritici snímku vyčítají – neví údajně, zda chce být mainstreamem nebo artovým filmem.

Nikdy neodvracej zrak

Každopádně šance na Oscara jsou pro německý film letos menší, protože proti filmu Floriana Henckela von Donnersmarcka stojí Roma a Studená válka. I to, že režisér získal už jednoho Oscara za film Životy těch druhých (2006) ho z pravděpodobnosti úspěchu na Oscarech mírně vyřazuje.
I tak je ale víc než potěšující, že se český distributor film rozhodl uvádět v českých kinech. Jsme zvědaví.

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2018, 2019