Sestry Wachovské opakovaně tvrdily, že příběh Matrixu je s koncem původní trilogie uzavřený a že nevidí důvod se k němu vracet. Ztráta rodičů nicméně pro starší sestru Lanu vyústila v potřebu se k postavám, které před dvacet lety stvořila, vrátit, a vypsat se z truchlení novým příběhem Nea a Trinity. Je výsledné Resurrections, které uzavírá letošní rok v kinech, plnohodnotným přírůstkem do kultovní a revoluční série?
Fikce uvnitř fikce
Návrat ke zdroji
Fanouška potěší i pohled do skutečného světa ovládaného stroji, který po konci třetího dílu postoupil o několik kroků dopředu a každodenní starosti lidských přeživších vedených jistou starou známou jsou vítaným navázáním na původní filmy. Někdy po prvním návratu do virtuální reality a naprosto šíleném cameu Merovingiana, které působí jak vystřižené z parodie od Jimmyho Kimmela, se ale cosi zvrtne. Druhá polovina, byť pro Wachovskou zjevně podstatně osobnější a asi i důležitější, se totiž mění v hříčku o lásce, která hory přenáší.

Matrix Resurrections (foto: Vertical Entertainment)
Roztěkaná gradace
Samotný konec filmu pak nepochybně režisérce po smrti rodičů nabízí jistou katarzi a warnerovským producentům zase možnost v látce při dobrých finančních výsledcích pokračovat, pro diváka se ovšem vzhledem k uspokojivému konci trilogie ovšem skutečně jedná o ne úplně potřebný epilog.
Pořád umím kung-fu
Pocity po naprosto geniální první polovině a roztěkané druhé polovině jsou tedy notně smíšené a film jistě řadě diváků nesedne, o průšvih z ranku posledních dvou Terminátorů se ale rozhodně nejedná. Byť film zaškobrtne příběhově, pořád je ale čím se kochat alespoň po stránce formy a na Resurrections se po většinu času kouká hezky. Některé celky (vlak v Tokyu, dům Neova terapeuta) působí sice dost digitálně, v akčních scénách však alespoň ani jednou není potřeba trpět nerealistické gumové panáky jako u jiných warnerovských produkcí.
Hudba z pera matrixovského nováčka Tom Tykwera vybízí i k samotnému poslechu, často navíc odkazuje na původní soundtrack a brnká tak na nostalgickou notu; škoda jen, že se tomu tak neděje častěji.

Matrix Resurrections (foto: Vertical)
Staronoví známí
- Režie - 70%70
- Scénář - 70%70
- Herci - 70%70
- Kamera - 70%70
- Hudba - 70%70
Matrix Resurrections (2021)
Matrix Resurrections v mnoha ohledech sympaticky rozšiřuje svět a příběh původní trilogie. Už od prvních minut je zjevné, že nejde o další z řady líných rebootů, ale nápaditou a velmi chytrou variaci na myšlenky původního filmu, ve kterých se scenáristka a režisérka nebojí jít o krok dát a zároveň si z neustálého dojení slavných značek i vlastního díla dělat nepokrytě srandu. Po geniální první polovině nicméně přijde vystřízlivění a návrat do daleko standardnějších blockbusterových vod. Revoluce se tedy nekoná, i přesto však celkové dojmy z filmu zůstávají pozitivní.
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Ent., Warner Bros.
© 2021
Akční / Sci-Fi
USA, 2021, 148 min
Režie: Lana Wachowski
Scénář: Aleksandar Hemon, David Mitchell, Lana Wachowski
Kamera: John Toll, Daniele Massaccesi
Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer
Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Christina Ricci, Jessica Henwick, Priyanka Chopra Jonas, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris