Režisér David Jařab zahájil natáčení filmu Hadí plyn

Začátkem dubna začal režisér David Jařab natáčet filmové podobenství Hadí plyn inspirované ikonickou novelou Josepha Conrada Srdce temnoty. Scénář si napsal David Jařab sám, přičemž je třeba připomenout, že coby respektovaný divadelní režisér tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace, považované za jedno z vrcholných děl poslední sezony pražského divadla Komedie.  V případě filmové podoby Hadího plynu se ovšem nejedná o převedení divadelní verze na plátno, nýbrž o svébytnou adaptaci originálního literárního textu pro film.

Režisér David Jařab

Děj snímku Hadí plyn je posunut do současnosti a hrdinova cesta nemíří ze západní Evropy do nitra Afriky, nýbrž z Prahy na divoký Balkán. Jde podle tvůrců o podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání vlastního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci.
Do hlavní role Roberta Kleina David Jařab obsadil Stanislava Majera. V dalších rolích se pak představí například Martin Pechlát, Dalibor Buš, Mara Lukama a Václav Vašák.

Hadí plyn – David Jařab se Stanislavem Majerem

David Jařab má za sebou režii několika artových snímků, je také autorem scénáře k adaptaci Amerikánky, kterou nyní natáčí režisér Viktor Tauš. Je také významným pedagogem a divadelním a televizním režisérem.

Hadí plyn – Stanislav Majer a Martin Pechlát

Film Hadí plyn vzniká v produkci společnosti Cineart TV Prague Viktora Schwarcze, v níž byly realizovány i Jařabovy předchozí hrané autorské filmy Vaterland – lovecký deník (2004), Hlava–ruce–srdce  (2010) či celovečerní dokument s hranými prvky Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka (2018). Koproducenty filmu jsou ARINA (SR) a Česká televize .

Do kin snímek vejde v roce 2023.

-red-
zdroj: Petr Slavík, CinemArt
foto: CineArt TV © 2022