Shrnutí: Startuje 57. ročník MFF Karlovy Vary. Kdo na festival míří, kdo soutěží a co se bude dít?

Rok se s rokem sešel a do Varů se zase sjíždí filmoví nadšenci, tvůrci a novináři. Spolu s nimi i Obi-Wan Kenobi, Gladiátor a Lara Croft. Jako každý rok pro vás chystáme videa, podcasty, rozhovory i články přímo z místa. Zároveň u nás uvidíte i zajímavý obsah z KVIFF.TV, která je významnou součástí festivalu. Třeba i přímý přenos slavnostního zahájení, který budeme vysílat právě prostřednictvím KVIFF.TV. Ještě před tím si ale shrňme, co 57. ročník jednoho z nejvýznamnějších evropských festivalů mezi 30. červnem a 8. červencem chystá.

V žánrově i stylově rozmanitém výběru hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s mimořádně talentovanými debutanty. Tuzemská kinematografie se dočká hned dvojího zastoupení, ve světových premiérách bude uvedeno dobové detektivní drama Úsvit Matěje Chlupáčka spolu se stejnojmennou adaptací ceněné knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk, celovečerní prvotinou Tomáše Kleina.

V porotě usedne tuniská producentka Dora Bouchoucha, americký festivalový organizátor John Nein, divákům dobře známý český filmař slovinského původu Olmo Omerzu a po čase se do Varů vrací i americká herečka Patricia Clarkson.

Soutěžní sekce Proxima, která debutovala na loňském ročníku MFF KV, nabízí i letos prostor filmařům čekajícím na objevení stejně jako renomovaným autorům hledajícím nové směry své tvorby. V sekci Zvláštní uvedení, nesoutěžní části hlavní programu, Karlovarský festival uvede osm premiér celovečerních děl domácích i zahraničních autorů včetně obrovsky očekávané sci-fi Bod obnovy. Festival navíc letos uvede retrospektivu Jasuzo Masumury a představí mimo jiné i kolekci íránských filmů z posledních čtyř let dokumentující výbušnou kreativitu navzdory komplikovaným životním i tvůrčím podmínkám.

Jednou z nejočekávanějších osobností, která se projde po červeném koberci a dojde si pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, je oscarový Russell Crowe. Oceňovaný herec se zároveň karlovarskému publiku představí jako hudebník; na zahajovacím koncertu 30. června vystoupí se svou kapelou Indoor Garden Party.

Kromě Gladiátora dorazí i Ewan McGregorAlicia Vikander. Obě osobnosti převezmou Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí své nejnovější filmy. Zahajovacím snímkem letošního festivalového ročníku bude Královnin gambit, v němž Vikander vytvořila hlavní ženskou roli po boku Judea Law. Ewan McGregor představí festivalovému publiku snímek Druhá šance, v němž hrají hlavní role společně s dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregorovou.

Posledním z oceněných zahraničních hostů se stane oceňovaná americká herečka a filantropka Robin Wright, která zanechává nesmazatelnou stopu v Hollywoodu také jako režisérka. Ocenění obdrží na závěrečném ceremoniálu 57. ročníku.

Českou osobností, která letos Cenu prezidenta festivalu obdrží, je herečka Jana Kolářová. Dětství prožila právě v Karlových Varech, kde se také poprvé objevila na divadelních prknech. Už brzy po studiích na DAMU začala být populární díky výrazným filmovým rolím. Zahrála si v úspěšných snímcích, jako je Obecná škola, Vratné láhve nebo Kawasakiho růže, účinkovala v mnoha televizních a rozhlasových pořadech.

Festival zakončí film Šampioni s Woodym Harrelsonem v hlavní roli. Herec patří k nejvšestrannějším hercům současnosti, nad jiné vyniká imponující komplexností hereckého projevu, inteligencí a smyslem pro humor. Jeho Marcus v šarmantním a hřejivém remaku úspěšné stejnojmenné španělské komedie z roku 2018 je renomovaný basketbalový trenér, jehož kariérnímu postupu brání jeho vlastní vznětlivost, paličatost a neschopnost empatie.

Ani letos nebude na karlovarském festivalu chybět filmová platforma KVIFF.TV, která ve svém vysílání KVIFF.TV LIVE zprostředkuje divákům po celém světě všechny klíčové okamžiky 57. ročníku – včetně slavnostního zahájení, které můžete sledovat i u nás na webu. Festivalového programu a života se pak hlouběji dotkne i v několika původních pořadech.

Také pro letošní ročník MFF Karlovy Vary připravilo vizuál Studio Najbrt. “Po loňském ilustrovaném plakátu se vizuál 57. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skládá ze čtyř barevných čar rozehrávajících experimentální hru s čitelností a pohybem číslice 57. To nám umožní mnoho dalších statických i animovaných variací. Švihnutí bičem a začínáme!“ charakterizují letošní koncept autoři ze Studia Najbrt.

-red-
zdroj: Film Servis Karlovy Vary
foto/video: archiv, Film Servis Karlovy Vary, CinemArt, Bontonfilm © 2023