Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Zlu se neustupuje. Podcast a video vysvětlují činy bratří Mašínů i jejich cestu na plátno

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. S tisíci vojáky v zádech se probojovali na Západ s vidinou, že se připojí k připravovanému boji za vysvobození Československa z područí totality. Nechali za sebou ale spousty mrtvých, leckdo jim tedy dodnes nemůže přijít na jméno. Filmové zpracování jejich příběhu se chystalo několik let a vylámal si na něm během té doby zuby nespočet tvůrců. Zákulisí a úskalí natáčení konečně uváděného filmu přibližujeme v novém podcastu a nelehký příběh, který adaptuje, v novém videu. Mrknout můžete i na reportáž z premiéry.

O cestě Mašínů na plátno jsme si pro náš podcast přímo na place povídali s producentem Petrem Bílkem; o svou cestu s filmem a úskalí natáčení výpravného historického bijáku se s námi podělil i režisér filmu a jmenovec titulních bratrů, Tomáš Mašín.

V novém krátkém dokumentu se pak o kontroverzní povaze činů motivovaných snahou bojovat proti zlu rozpovídal historik a spisovatel Jiří Padevět, se kterým jsme natáčeli v prostorách někdejšího Mašínovic statku a dnešním Památníků tří odbojů v Lošanech nedaleko Kolína.

„Pozor, pozor. Češi natočili historický film, který není šedivou didaktikou, má ale výpovědní hodnotu,“ píšeme na úvod naší recenze. „Je napínavým, akčním bijákem, přitom ale z popisovaných událostí nedělá přehnanou kovbojku. Je kompetentně natočen i ozvučen včetně postsynchronů a kreativně sestříhán. Divákovu emoci si nevynucuje neutuchajícími symfoniemi, soundtrackem šetří, a když už k němu sáhne, jde o moderní hudbu s vhodně dávkovanými prvky elektroniky. Jakkoli se Bratři na pohled a na poslech povedli, leckdo s nimi bude mít apriori problém kvůli zatvrzelému názoru na činy mašínovské odbojové skupiny, které snímek líčí.“ Svůj názor si konečně můžete zajít do kin už nyní, film vstoupil do kin 26. října.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast