Po roce je tu opět náš žebříček nejlepších filmů, které byly uvedeny v české kinodistribuci v roce 2014 (nezáleží na roku výroby, i když drtivá většina titulů je z tohoto roku). Sestavili jsme ho na základě redakčního hlasování. Nerozhodovalo hodnocení konkrétního filmu recenzentem, ale názor celé redakce.
Hlasovat o konkrétních titulech mohl pouze redaktor, který daný titul skutečně viděl. Všechny filmy v našem žebříčku splňují dle našich redaktorů nároky kvalitní zábavy nebo nabízí vrcholné umělecké kvality. Některé pozice v žebříčku mají více vítězů, protože dostaly stejné známky.
Nejhorší filmy roku 2014 najdete zde
Nejlepší filmy roku 2014
1. místo (Zmizelá, Ona)
Zmizelá (premiéra: 2. října 2014 – CinemArt)
Nikdo by snad nečekal, že by nás mohl svým dalším filmem v řadě David Fincher nepříjemně překvapit. Překvapil naopak příjemně. Zejména pak úsporností své režie a intimností scénáře, který podle své knihy adaptovala sama spisovatelka Gillian Flynn. Těžko říct, co je na tomto filmu nejskvělejší. Režisérova rafinovaná balance s divákem? Herecké výkony? Opravdu nečekané zvraty? Nejsympatičtější je Fincherova pokora. Málokterý velký režisér umí tak dokonale posloužit celku a upozadit sám sebe. Každý má svůj rukopis a spousta tvůrců ho chce dostat i do míst, kde úplně dobře neslouží. Tady se to nestalo a Fincher tak jen dokázal, že jeho hlavním cílem je natočit dobrý film. Nic víc, nic míň.
Recenze: 90%
Ona (premiéra: 27. března 2014 – Falcon)
Příběh z nedaleké budoucnosti. Mladý, životem zklamaný Theodore (Joaquin Phoenix) navazuje skutečný milostný vztah s operačním systémem počítače. Je až neuvěřitelné, s jakou samozřejmostí celý příběh působí. Možná divák film Ona nevnímá tolik jako science-fiction jedině proto, že část z popisovaných reálií už dnes prožívá sám. V první chvíli mne v souvislosti s tím napadlo, zda se celé film nezvrtne v jakousi moralitu o zhoubnosti sociálních sítí, umělé inteligence a závislosti na ní. Nezvrtl se. Režisér nestaví na odiv svůj názor.
Recenze: 100%
2. místo (Na hraně zítřka, Strážci Galaxie, Fair Play)
Na hraně zítřka (premiéra: 5. června 2014 – WB)
Tom Cruise a Emily Blunt přichází ve filmu Douga Limana spravit divákům chuť a dokázat jim, že sci-fi žánr má stále co nabídnout. Dobrá žánrovka tu nebyla poměrně dlouho. Nejkřiklavější průšvih máme všichni ještě v živé paměti. Prometheus Ridleyho Scotta patřil asi k největším zklamáním poslední doby a někteří fanoušci science fiction zlámali nad hollywoodskou produkcí tohoto žánru definitivně hůl.
Doug Liman natočil jednu z nejlepších žánrovek posledních let. Soustředil se na výsledek a vytvořil funkční celek. Přemýšlel. Nevyrobil prvoplánový produkt, který bude za pár měsíců zapomenut. Až překvapivě konzistentní, funkční, vtipný a vizuálně ohromující film. Obsah tentokrát vítězí nad formou. Za to děkujeme. Recenze: 90%
Strážci Galaxie (premiéra: 31. července 2014 – Falcon)
Další větev marvelovského univerza s hrdiny, kteří jsou spíš psanci a sobci, než cokoliv jiného, je na světě. A jejich první vstup na stříbrná plátna je opravdu velkolepý. Na první pohled antihrdinové, které spojí nutnost bojovat proti opravdovým padouchům, jsou především vtipná sebranka různorodých individualit. Jedná se o bezkonkurenčně nejvtipnější Marvelovku všech dob.
Skvěle v minulosti bavil i Iron Man, užili jsme si hláškování v prvních Avengerech, ale tohle je něco docela jiného. Navíc ve spojení s popkulturními fenomény osmdesátek a Awesome Star Lordovou kazetou, na které tenhle týpek permanentně ujíždí, je to prostě boží. Není to ale jen o vtipu. Příběh drží pohromadě, je poměrně přímočarý, ale ne hloupý. Z padouchů jde strach, který v pravou chvíli naše partička naruší humornou vložkou. Ani náznak klasických stereotypů a dojáků nevydrží na plátně dlouho bez nejapného komentáře přímých účastníků.
Recenze: 90%
Fair Play (premiéra: 6. března 2014 – Falcon)
První zástupce české kinematografie v letošním žebříčku vyslala ČFTA do oscarového klání. Naneštěstí neúspěšně. Andrea Sedláčková se po přečtení novinového článku o dopování v socialistickém sportu rozhodla, že o tom natočí film. Sbírala materiály u dotčených sportovců, ale málokdo se jí chtěl obšírněji vyjádřit. Většina dotčených sportovců totiž žije a někteří z nich jsou i činní ve veřejné či sportovní sféře.
Vznikl film, který není politickým hodnocením, je plnokrevným psychologickým dramatem. Skvěle natočeným. Režie, kamera i hudba (píseň k filmu M. Žbirka) patří k tomu nejlepšímu, co bylo možné v posledních letech v českém filmu vidět. Recenze: 90%
3. místo (Vlk z Wall street, Grandhotel Budapešť, Interstellar)
Vlk z Wall street (premiéra: 16. ledna 2014 – Bontonfilm)
Zběsilá jízda v podání Leonarda DiCapria je moderním ztvárněním Caliguly. S tím rozdílem, že pro Jordana Belforta nedopadl příběh fatálně. Film vás vcucne, po třech hodinách vyplivne a vy budete mít chuť něco z těch šíleností taky zkusit. Filmovému plakátu by proto slušel nápis „Varování: Doma raději nezkoušejte!“
Recenze: 80%
Grandhotel Budapešť (premiéra: 13. března 2014 – CinemArt)
Wes Anderson je hravý tvor. To už víme. Extrémně hravý. Grandhotel Budapešť je příběhem charismatického správce horského hotelu v imaginární republice Zubrowka, která ze všeho nejvíce připomíná Karpaty či Rumunsko. Vymazlený vizuál, zemanovské technické vychytávky, karikované postavy a zejména pak naprosto bláznivý a nadupaný scénář. Režisér má jako obvykle celý herecký cast naplněn hereckými hvězdami. Od nejmenších rolí až po hlavní. Nikoliv ale samoúčelně. Celému hereckému ansámblu totiž jejich postavy padnou jako ulité. Září všichni, v čele s Ralphem Fiennesem, který tomu všemu kraluje. Recenze: 90%
Interstellar (premiéra: 6. listopadu 2014 – WB)
Nejočekávanější film roku – novinka Christophera Nollana rozděluje diváky i kritiky. Jedni ho vynášejí do nebes, druzí mu nemohou přijít na jméno. nterstellar je bez nejmenších pochyb minimálně filmem tohoto roku a aspiruje na velmi tučný zápis do historie světové kinematografie. Vrcholně emoční i vizuální zážitek, umocněný velkým plátnem, si budete velmi dlouho pamatovat. Láska k rodině, pud sebezáchovy, lež, zrada i sobectví. To vše ukazuje Nolan na pozadí vesmírného opusu, který v jeho filmografii i s přihlédnutím k jeho předchozím dílům nemá obdoby. Recenze: 90%
4. místo (Úsvit planety opic, X-Men: Budoucí minulost, Lego příběh)
Úsvit planety opic (premiéra: 17. července 2014 – CinemArt)
Planeta opic je další z velmi výnosných titulů, který má za sebou skvělá, horší i příšerná zpracování a pokračování. Od Zrození planety opic se ale píše světlá kapitola restartu známého příběhu o ovládnutí planety Země lidoopy. Od původního filmu s Charltonem Hestonem s psychedelickou hudbou uplynulo už přes 40 let a látka za tu dobu neztratila nic ze své atraktivity. Samozřejmě v případě, že se jí chopí šikovný režisér a scénárista. To se naštěstí stalo. Ocenit je třeba především fakt, že nejde o další hloupoučký letní blockbuster. Úsvit planety opic má sílu a hloubku. Ve své tragice nabízí překvapivě i naději a smíření. Sympatie se v případě Úsvitu přelijí téměř výhradně na opičí stranu. I když rozbuškou konfliktu bude „lidskost“ v jedné z opic.
Recenze: 90%
X-Men: Budoucí minulost (premiéra: 22. května 2014 – CinemArt)
Hrdinům X-Men hrozí zánik. Všichni musí čelit síle, která byla vyvinuta kvůli jejich definitivní likvidaci. Do kin míří nejen návrat známých hrdinů, ale i režiséra, který celou komiksovou sérii rozjel. A nejen tuto sérii. Úspěchem prvních X-Menů v roce 2000 začala éra komiksových blockbusterů, která pokračuje s neutuchajícím zájmem filmových fanoušků dodnes. Co je ale na novýmch X-Men nejlepší? Scénář. Dlouho nebyl v kinech takhle dospělý a pohromadě držící příběh v rámci žánru. Možná i zde najdou skalní fanoušci komiksové série několik chyb či nejasností. Soudržnější, polopatičtější (v dobrém slova smyslu) a zábavnější výlet do oblasti „jak to teda všechno je, bylo a bude“ dlouho v kině nebyl. Recenze: 90%
Lego příběh (premiéra: 6. února 2014 – WB)
Ani ve snu by nás nenapadlo, že Lego® příběh bude aspirovat na jeden z nejlepších filmů roku. A přesto. Něco tak zábavného jsme v kině dlouho neviděli. Příběh o záchraně lidstva či chcete-li “legstva” nese v popředí “vyvoleného” Emmeta, který je podle svých vlastních slov nýmand a žije si svůj spokojený život, dokud nenajde Kámen Vzdoru, který jediný může zastavit Krágl Lorda Byznyse. Některé momenty už jsou skoro na hraně, ale díky za ně! Homosexuální Gandalf v růžovém, dementní kosmonaut z 80. let s prasklou helmou a Batmanovy hlášky (“Jdu navštívit tvůj zadek!”) patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí pro dospělejší diváky.
Krom už představených postav se ve filmu objeví i Superman, hodný a zlý Polda, Kitty nebo pirát Kovovous. Ve filmu chybí jakýkoliv řád a pravidla a tvůrcům opravdu není nikdo a nic svaté.
Recenze: 90%
5. místo (Ida, Hvězdy nám nepřály, Chlapectví)
Ida (17. července 2014 – Aerofilms)
Polsko vyslalo drama anglického režiséra polského původu Pawła Pawlikovskeho do oscarového klání. Narozdíl od českého Fair Play má stále šanci. Režisér se tímto snímkem navrací do své rodné země a rozehrává netypické komorní drama ve formátu 4:3. Příběh mladé novicky Anny sledujeme ve chvíli, kdy ji čeká slib. V klášteře je jí ale řečeno, že dříve než se stane jeptiškou, musí se setkat se svou jedinou žijící příbuznou, tetou Wandou (Agata Kulesza).
Recenze: 80%
Hvězdy nám nepřály (premiéra: 5. června 2014 – CinemArt)
7
Takhle smutné téma zpracované s nebývalou lehkostí, to se v hollywoodské produkci jen tak nevidí. Adaptace knihy Johna Greena Hvězdy nám nepřály mohla dopadnout stejně unyle a sladkobolně jako řada jiných filmů na jímavé a bolavé téma. Režisér Josh Boone naštěstí vše uhlídal a knihu na plátna kin převedl nebývale citlivě a přesně. Včetně atmosféry a fluida, které okupují obě hlavní postavy. Hazel a Gus jsou dva nekonvenční teenageři. Seznámili se na podpůrné skupině lidí bojujících s rakovinou. Gus má svůj boj za sebou, ale přišel o nohu. Hazel Grace je v posledním stádiu a bez pomoci masky a kyslíkové bomby, kterou si nosí v batohu, nemůže ani sama dýchat. Mezi teenagery se rozhoří neskutečná láska, kterou ale utne nevyhnutelné… Recenze: 90%
Chlapectví (premiéra: 14. srpna 2014 – CinemArt)
Mimořádný zážitek. Chlapectví si s sebou nese i punc naprosté výjimečnosti. Film Richarda Linklatera Chlapectví se totiž natáčel plných dvanáct let. Každý rok se jeho tvůrce věnoval natáčení jiné části příběhu dospívání jednoho chlapce. Není to ale časosběrný dokument. Jedná se o klasický hraný film ve kterém mladý herec Ellar Coltrane (Mason) dospívá před divákovýma očima. A samozřejmě před kamerou stárnou i ostatní herci včetně Ethana Hawka či Patricie Arquett. O filmu jsme psali zde
6. místo (Jak vycvičit draka 2, Paddington)
Jak vycvičit draka 2 (premiéra: 19. června 2014 – CinemArt)
Ze Škyťáka už je dvacetiletý mladík, který miluje spolu s Bezzubkou svobodné létání a objevování nových končin. Kamarádka Astrid je zase šampionkou v dračích závodech. Jednoho dne ale potkají obávané lovce draků a začíná se odvíjet dramatický příběh, který začíná ohrožením Blpu obávaným válečníkem Drátem, který chce všechny draky zotročit. Škyťák ale navíc objeví i někoho, koho by v horských končinách vůbec nečekal… Začíná velké dračí dobrodružství. Režisér Dean Deblois neměnil nic z toho, co fungovalo v prvním díle. Je tu i perfektní hudba Johna Powella. 3D dračí lety dokonale prohlubuje a i dabing se povedl nadstandardně.
Dvojka je malinko vážnější, ale stále stejně dobrá.
Recenze: 80%
Paddington (premiéra: 25. prosince 2014 – A-Company)
Britská pohádková klasika konečně našla po množství televizních a animovaných zpracováních reprezentativní filmovou podobu. Bděl nad ní producent Harryho Pottera David Hayman a na výsledku je to znát. Příběh spisovatele Michaela Bonda vypráví příběh medvídka, který se po katastrofickém zemětřesení vydává do Londýna, aby potkal rodinu, která ho nakonec přijme za svého. Režisér se scénáristou Hamishem McCollem navíc opatřili film značnou nadsázkou, perfektními dialogy a naprosto patriotickým obdivem k Británii jako takové. Vizuálně a trikově je Paddington na špičkové úrovni.
Recenze: 85%
7. místo (Ranhojič, Attila Marcel)
Ranhojič (premiéra: 8. května 2014 – Bontonfilm)
S Ranhojičem nahlížíme do 11. století. Jedinou lékařskou péči v te době v Evropě zajišťovali potulní Ranhojiči. Lékařské poznatky drží v rukou učenci na opačné straně světa. Téma příběhu je na první pohled velmi atraktivní a atraktivitu neztratil ani filmový přepis. Vděčíme za to německému režisérovi Phillipu Stölzlovi. Nejenže středověk zobrazuje jako surové a nehostinné prostředí a je daleko od jakékoliv idealizace, ale často ve svém filmu pracuje se střetem jednotlivých kultur. Persie je naopak symbolem luxusu, rozkvětu a vstřísnosti k vědám. Rozmáchlá výprava a luxusní vizuál není prvoplánový jako v případě jiných velkých filmů. V Ranhojičovi všechno slouží celku a označení „velkofilm“ si snímek jednoznačně zaslouží. Obsazení se povedlo. Ben Kingsley je sázka na jistotu, Tom Payne dosud v Británii hrál hlavně v seriálech, ale herecky a charismatem má obrovský potenciál. Stölzl si dla evidentně záležet na tom, aby neobsadil jen pěknou tvářičku, ale schopného mladého herce, který filmu dodá tvář a charakter. Recenze: 90%
Attila Marcel (premiéra: 27. února 2014 – AČFK)
Režisér Sylvain Chomet, známý jako zručný animátor kouzelných a hravých filmů (Trio z Belleville) si konečně natočil celovečerní hraný film. A nutno uznat, že téma pro svůj scénář vybral skvěle. Na plátnech se zhmotňuje Chometova nezměrná fantazie, která tu a tam připomíná Jeunetovu Amélii z Montmartru. Snad ale jen nádechem atmosféry, která celou Chometovu provotinu objímá. Recenze: 90%
8. místo (Hany, Pojedeme k moři)
Hany (premiéra: 8. května 2014 – CinemArt)
Další dva čeští zástupci v žebříčku. Oba jsou režisérskými debuty. Oba tvůrci zahanbili svými prvními filmy i prověřené a zkušenější tvůrce. Film režiséra Michala Samira a producenta Matěje Chlupáčka Hany byl od začátku ambiciózní projekt. Natočit film na jeden záběr a zkoordinovat vše tak, aby se nemuselo nic opakovat, to je úkol, se kterým by mohl mít problém leckterý filmový rutinér. Nutno ale hned na začátku prozradit, že forma nezvítězila nad obsahem. Samozřejmě nelze odhlédnout od faktu, že kamera je s herci a situací na plátně svázána pevněji než jsme jako diváci zvyklí. Vizuálně to ale vůbec nepůsobí rušivě. Spíš naopak. Technický aspekt je jedna věc, na Hany bezpochyby vrcholně zajímavý. Ale jak funguje ona proklamovaná generační výpověď? Skvěle. Samir se nesnaží moralizovat. Diváka vede noční Plzní jako pozorovatele, který si názor na jednotlivé postavy utváří sám a postupně. Je tu několik dramatických i tragikomických prvků. Autor nejen nehodnotí, nemoralizuje ale ani se nevysmívá. Pouze se snaží ukázat nástin pohledu na problémy současné společnosti optikou svých hrdinů či náhledu na ně. Recenze: 90%
Pojedeme k moři (premiéra: 10. dubna 2014 – Falcon)
Debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři byl bezpochyby jedním z nejočekávanějších letošních českých filmů. Příběh vypráví o dvou klucích, kteří mají v ruce kameru a ze všeho nejvíc touží natočit vlastní film. Neustále jsou v patách svým blízkým, kteří jejich snahu občas proklínají. Tomáš (Petr Šimčák) a Haris (Jan Maršál) si natáčení užívají. Ovšem pouze do chvíle, kdy zjistí, že kamera umí odhalit věci nepříjemné a někdy až bolestné. Konečně se našel někdo, kdo se nebojí experimentovat a promýšlet věci do funkčních detailů. Autentický, sympatický film. Mádl má jako scénárista a režisér slušně našlápnuto. Držme mu palce.
Recenze: 80%
9. místo – John Wick (premiéra: 23. října 2014 – Bontonfilm)
Kdyby tvůrci tomuhle akčňáku nevěnovali dostatečnou péči, mohla se z Johna Wicka stát rutinní žánrovka s příběhem, který nijak výrazně nevybočuje z řady desítek podobných filmů. Chad Stahelski se ale s filmem doslova mazlil. Je to vidět na každém metru materiálu. Nic tu nepřebývá, nechybí. Vše je pečlivě promyšleno. John Wick má téměř dokonalý střih a kameru a temný soundtrack.
Keanu Reeves je ve své nejnovější roli v naprosto špičkové formě. Nejen fyzicky, ale opět je to ten starý známý, uhrančivý a charismatický muž, který nemá v hereckém světě ekvivalent. Padesátiletý herec svůj věk naprosto popírá a na plátně předvádí kreaci, která se zapíše zlatým písmem do jeho filmografie, po bok Matrixu, Constantina nebo Ďáblova advokáta. John Wick není žádná rutinní akční nalejvárna. Je to vyšperkovaný, moderní akční film, který si z akční klasiky osmdesátek bere pouze inspiraci a nejlepší schémata. Je až s podivem, že ho natočil debutující režisér. Keanu Reeves se vrací s plnou parádou. Má to šťávu, spád i vtip. Co víc si v kině přát?
Recenze: 90%
10. místo (Vejška, Výchozí bod)
Vejška (premiéra: 23. ledna 2014 – A-Company)
Nevídáno, neslýcháno. Železné filmové pravidlo o špatných pokračováních tentokrát neplatí. Už Gympl působil jako zjevení. Ale výrazná stylizace mu přes velký úspěch v kinech trochu svírala nůžky v širokém spektru diváctva. Vejška tyto nůžky rozevírá doširoka a je dospělejší, zábavnější a realističtější. Tyto přívlastky filmu dávají i sami tvůrci a není to tentokrát jen PR výkřik samochvály. Je to pravda. Fungující herecký i tvůrčí tým, výborný scénář, jistá režie a perfektní kamera a hudba. Tomáš Vorel ví jak točit filmy o mladých a především jak v dnešní klipovité online době nenudit.
Recenze: 90%
Výchozí bod (premiéra: 25. září 2014 – CinemArt)
Michael Pitt zkoumá jako dr. Ian Gray evoluci oka. Samo o sobě to na velké drama nevypadá. Až do chvíle než si uvědomíme, že oční duhovka je jedinečným znakem každého lidského jedince, stejně jako otisk prstu. S novou spolupracovníci hodlají v laboratorních podmínkách vypěstovat umělé oko a dokonale pochopit evoluci lidského zrakového orgánu. Mike Cahill film napsal i režíroval. Snažil se postavit funkční konstrukci existenciálního sci-fi a nutno říct, že se mu to do jisté míry určitě podařilo. Skvěle a plasticky zobrazuje osudový vztah mezi Ianem a Sofií. V této souvislosti umí v půli filmu i výrazně šokovat, aby nakonec celý příběh vygradoval závěrečnou scénou. Celý herecký ansámbl vybral Cahill bezchybně, ale Pitt tu jednoznačně vévodí úplně všemu.
Recenze: 80%
11. Divoké historky
12. 22 Jump street
13. Leviatan
14. Zloba: Královna černé magie
15. Hobit: Bitva pěti armád
16. Mapy ke hvězdám
17. Equalizer
18. Captain America: Návrat prvního Avengera
19. Kmen
20. Godzilla
21. Lucy
22. Nejhledanější muž
23. Kouzlo měsíčního svitu
24. Láska na kari
25. Díra u Hanušovic