Minulý týden byl dotočen nový český hudební film MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí, který vznikl jako poklona legendárnímu muzikálu Starci na chmelu. I když budou použity původní písně Starců na chmelu, nejedná se o jeho remake. V hlavních rolích uvidíme Vicu Kerekes, Romana Vojtka, Martina Písaříka, Jiřího Korna, Adama Mišíka, Vladimír Polívku a další. Režíruje Svobodanka Radun (MY2).
Film doplní nové verze písní a hudba od Petra Maláska, pro kterého není srdcovější záležitost, než filmový muzikál Starci na chmelu. „Můj tatínek jej napsal v roce, kdy jsem se narodil, tj.1964, a tedy celou parabolu jeho cesty k divákovi, která, mimochodem, probíhala v několika vlnách, vnímám současně jako parabolu svého života. Krev není voda, jak se říká… Proto, když jsem byl osloven producentkou Veronikou Schwarczovou ke spolupráci na hudebním filmu s písněmi ze Starců na chmelu, byl jsem poněkud zaskočen. A vzhledem k tomu, že by mě nikdy nenapadlo se do podobné věci pustit – neb na rodinné poklady se nesahá – jsem si ani nedovedl představit, jakými cestami by se měla takováto záležitost ubírat.
Dlouho – týdny…měsíce… jsme si o celé věci povídali, argumentovali pro a proti, hledali paralely s dnešním světem, se světem o jednu až dvě generace mladších “starců” až se zrodil jakýsi klíč, princip, synopse, která by dle mého a hlavně našeho společného názoru mohla stát sama o sobě jako svébytná kvalita neparazitující na předloze, oslovit generaci, o které vypráví a hlavně, zejména pro znalce originálních “Starců na chmelu”, být důkazem, že určité principy lidského chování a jisté morální čistoty jsou věčné a všudypřítomné v lidském životě napříč věky, generacemi či místy“, řekl k natáčení Petr Malásek.
Choreografie se ujala Maláskova manželka Dana Morávková, která doplňuje: „Hudební a taneční složka filmu bude nestandardně pestrá, od big-bandu 60.let, přes symfonický orchestr, jemnou akustickou kytaru až po současný moderní sound, v tanci od společenských tanců typu bossa-nova či waltz přes pohybové divadlo až k hip-hopu. Společným jmenovatelem nám však bude mladá energie protagonistů a hlavně silný příběh, ke kterému se vše váže, směřuje a umocňuje jeho vyznění.“
Učitelku choreografie Beátu, hraje Vica Kerekes, která ke své postavě říká:“ Moc tam netancuji, mám tam svoje herecké scény a jinak tam hlavně jako učitelka velím. A tak to i v reálu je. Před natáčením jsem si představovala, že jim budu muset i ve filmu vždy vše předtančit…., pak jsem měla možnost sledovat symbiózu mezi učitelkou choreografie a studenty konzervatoře. Stačí jim ukázat gesto a už vědí, jak a co tančit. Oddychla jsem si, kdybychom měli na natáčení rok, tak bych tancování možná mohla vypilovat.“ V dalších rolích uvidíme Romana Vojtka jako učitele zpěvu, v roli profesora výtvarného umění Jiřího Korna, Martina Písaříka jako fotografa. Adam Mišík (David) a Vladimír Polívka (Filip) si ve filmu zahrají rivaly nejen o hlavní roli, ale i o přízeň něžného pohlaví.
Režie se ujala Slobodanka Radun, která k natáčení říká:“ Naše natáčení bylo specifické ztřeštěnou a naprosto nevyčerpatelnou energií mladých herců, kteří v příběhu hrají třídu pražské konzervatoře. Díky vysoce profesionálnímu týmu a přízni počasí jsme natočili vizuálně působivý materiál plný slunce a větru. Důležitým zážitkem pro mě byla spolupráce s Vicou Kerekes, Romanem Vojtkem a choreografkou Danou Morávkovou.
Veronika Schwarzová, producentka divácky úspěšného filmu Křídla Vánoc, prozradila, že jejím producentským snem a cílem poslední doby, byla realizace filmu, který zde nejméně dvě generace chybí. Film provoněný létem, veskrze hudební, s nápaditou choreografií, výtvarným obrazovým pojetím a zároveň s moderním, současným příběhem. „Oslovila jsem mladé kolegy scénáristy a dramaturgy, zkusila je propojit se zkušenými profesionály, tvůrci. Po necelých dvou letech od nápadu se mohlo začít točit! Mým přáním je, aby náš film patřil k těm filmům, jejiž písně a energie doznívají v srdci diváka ještě dlouhý čas po jeho odchodu z kina…“, doplnila producentka.
Muzikál aneb cesty ke štěstí bude do kin Bioscopem uveden v lednu 2016.
zdroj: Bioscop © 2015