Nepřehlédněte

Cannes dnes ožívá festivalem, zahajuje ho nová komedie Woodyho Allena

Nejdůležitější filmový festival na světě ve francouzském Cannes dnes startuje. 69. ročník otevře nejnovější počin Woodyho Allena Café Society (v české distribuci uvede v září Bioscop). Předjubilejní ročník potrvá ode dneška až do 22. května. Allenův film figuruje v programu mimo soutěž. A mimochodem, je to už třetí Allenův film, který tento festival v přímořském letovisku zahajuje. Předsedou letošní festivalové poroty je režisér Šíleného Maxe George Miller.

V programu se v nesoutěžní sekci objeví i Hra peněz (r: Jodie Foster), Správní chlapi nebo Obr Dobr (r: Steven Spielberg) (všechny tyto filmy už jsou naplánovány do české distribuce).


Z nejznámějších tvůrců se v soutěži bude o Zlatou palmu ucházet třeba Pedro Almódovar s Julietou (v českých kinech v červenci). Nicolas Winding Refn tu promítne The Neon Demon (v českých kinech v říjnu). Oliver Assayas tu představí Personal Shopper s Kristen Stewart. Ta se objevuje i v zahajovacím Allenově filmu. Neznámá dívka bratří Dardenneových patří k favoritům soutěže. Režisérští sourozenci byli totiž v Cannes úspěšní už dvakrát.


V sekci restaurovaných snímků bude uvedena české sci-fi Ikarie XB-1. Česká účast je letos poměrně silná, i když jen koprodukčně. Krátký animovaný film Jana Sasky Happy End je součástí sekce La Quinzaine des Réalisateurs. Producent Artemio Benki má v Cannes dvě významné francouzsko-české koprodukce (Personal Shopper) a La danseuse (Tanečnice). V sekci Semaine de la critique je animovaný film Superbia, který je maďarsko-česko-slovenskou koprodukcí.

-red-
zdroje videa: Falcon, Freeman Entertainment, Bioscop, Národní filmový archiv