Po stopách Návštěvníků 3 v Česku (průvodce)

V kultovní komedii Návštěvníci se v roce 1993 vydal Jean Reno jako středověký rytíř se svým sluhou s tváří Christiana Claviera na cestu časem do současnosti. V naší době se odehrávalo i druhé pokračování. V novém dobrodružství se dva potrhlí cestovatelé časem objeví v době Velké Francouzské revoluce, kde jejich vztah pán a kmán je nebezpečně nemoderní. Měsíc a půl strávili Jean Reno, Christian Clavier a celý štáb v Česku, od 13. dubna do konce května 2015 na trase Jižní Morava – Kutná Hora – Praha – Střední Čechy. Hudbu do filmu navíc nahrál Český Národní Symfonický orchestr.

Scéna na Malostranském náměstí

Scéna na Malostranském náměstí

Kutná Hora jako francouzské městečko Issouden nebo pražské ulice a náměstí Starého Města a Malé Strany v roli revoluční Paříže. V nové komedii Návštěvníci 3: Revoluce budeme mít pocit, že se na návštěvu vrací staří známí kamarádi. Středověkého rytíře na cestách časem opět hraje Jean Reno a jeho prostořekého sluhu Christian Clavier. Hlavním důvodem hřejivého pocitu důvěrného setkání je ale fakt, že pokračování kultovní komedie Návštěvníci se z drtivé části točilo u nás v České republice.

Po stopách štábu Návštěvníků 3

Vydat se po stopách natáčení Návštěvníků u nás rozhodně není na jeden krátký vlastivědný výlet. Filmaři využili tolik různých a rozdílných míst, že jejich obhlídka vyžaduje několikadenní plán. Itinerář filmového štábu může posloužit jako vzor pro turistickou cestu po krásách Česka, které bláznivá francouzská komedie využila.

Natáčení komedie Návštěvníci začalo v dubnu 2015 na Jižní Moravě na hradě Pernštejn. Shodou okolností zde začíná i samotný film, gotický hrad Pernštejn hraje část jejich domova ve středověku.

Hrad Pernštejn - černá kuchyně

Hrad Pernštejn – černá kuchyně

Z Jižní Moravy se přesuneme do Kutné Hory, kde se zdržíme několik dnů. Historické město nazývané dříve České Athény nabídlo do filmu své vlastní ulice a domy, které měly úlohy menšího městečka. Točilo se i v Jezuitské koleji a svůj majestát využila pochopitelně i kutnohorská chlouba – Chrám sv. Barbory. Velmi neobvykle a světsky pak tvůrci využili i kapli Božího Těla.

Scéna v Jezuitské koleji v Kutné hoře

Scéna v Jezuitské koleji v Kutné hoře

Zastavíme se i na nedalekém zámku Kačina. V této české chloubě empírového stylu filmaři obsadili krásnou knihovnu, prostory suterénu a využili i exteriér zámku a jeho park.

Další zastávkou už je Praha. Podobu Paříže z doby Velké Francouzské revoluce vytváří Malostranské a Maltézské náměstí, Zámecké schody a další místa Malé Strany. Na pravém břehu Vltavy se pak filmaři utábořili v křivolakých uličkách Starého Města, aby přepsali mapu Paříže. V ní se teď díky Návštěvníkům objevuje Zlatá, Husitská, Anenská, Liliová…

Liliová ulice v Praze

Liliová ulice v Praze

Návštěvníci na cestách časem i prostorem

Zajímavý turistický kvíz nabídne nejen celý film, ale často i jedna scéna. Jean Reno vejde do domovních vrat v pražské Liliové ulici a vejde na dvůr činžovního domu v daleké Belgii. Z chodby hradu Pernštejn vejde rovnou na nádvoří hradu Kost a z něj vjede přímo do Kokořínských lesů. Ze suterénu zámku Kačina vyběhnou oba cestovatelé časem do Thunovské ulice na Malá Straně. Úprk po Zámeckých schodech končí u hřbitova kdesi v Belgii . . . vedle cest časem provádějí Návštěvníci také cesty prostorem.

Lesy na Kokořínsku

Lesy na Kokořínsku

Díky své vizuální představivosti dokázal režisér Jean-Marie Poiré využít českých lokací na více, než je pověstných 100%. Nespokojil se s tím, co mu nabízel jeden hrad, zámek nebo ulice. Pro vytvoření jednoho dokonalého místa ve filmu neváhal skládat a kombinovat několik skutečných míst vzdálených od sebe desítky kilometrů. A také několik desítek natáčecích dnů.

Byli jsme na obhlídkách Pernštejna a na nádvoří Jean-Marie povídá: „To okno támhle je skvělé, z něj Jean zakřičí na sluhu na svém hradě Montmirail.“,“ vzpomíná vedoucí české produkce Michal Přikryl. „Scéna na hradním dvoře Montmirail se měla točit na Kosti, ale jeho to vůbec nerozhodilo. Má skvělou obrazovou představivost, film si už dopředu přesně skládal a mohl díky tomu natočit rozhovor dvou lidí, kteří jsou v reálu na jiných hradech.“

Podobně může jít postava v Návštěvnících chodbou Martinického paláce a vejít do knihovny Pernštejna, o pár pater níže na Pernštejnu se v kuchyni uvaří jídlo, které se ještě vařící podává v Kutné Hoře. Kutná Hora se spolu se zámky Kačina a Kosmonosy zapojila do vytvoření občanského soudu, kde oba hlavní hrdinové zpočátku čelí nařknutí ze špionáže ve prospěch nenáviděné Anglie.

Pařížské byty na Barrandově

Kapitolou samotnou je Barrandov Studio a jeho ateliéry, kde pro Návštěvníky vzniklo několik honosných interiérů, brány Paříže a také mobilní čarodějnická chatrč. Tvůrci na několik týdnů obsadili zejména ateliéry č. 9 a 10. Vzhledem k tomu, že natáčení projektu bylo velmi náročné na filmovou stavbu, bylo k její realizaci osloveno právě Barrandov Studio. V ateliéru č. 9 postavili stavbaři, truhláři a štukatéři náročné interiéry s názvem „Apartment Charlotte“, za nímž se skrývá byt Charlotty Robespierre a jejího druha Jacquouilleta. Ano, jednoho z potomků sluhy Jacquouille.

Byt v ateliérech Barrandov

Byt v ateliérech Barrandov

Hned vedle v ateliéru č. 10 pak vznikl honosný šlechtický byt „Apartment Gonzag“, kde žije přímý potomek rytíře Godefroye de Montmirail, toho času občan poslanec. Právě k němu se celá bláznivá rodina Montmirail spolu s Návštěvníky nastěhuje na svém útěku z rodinného sídla.

Početný štáb projektu Návštěvníci 3: Revoluce využil nejen ateliérové zázemí Barrandov Studio, ale i přilehlé pozemky. Právě na nich postavila barrandovská truhlárna vstupní brány Paříže, pro jejichž výstavbu posloužil jako základ stálý set ze seriálu Borgia.

Zámek Kačina

Zámek Kačina

Chloubou stavbařů se pak stala mobilní čarodějnická chatrč pro záběry zvenku i zevnitř, kterou si produkce následně sbalila a spolu se stavbaři odvezla na dotáčky do Belgie.

 „Byli jste fantastičtí, úžasně jste pracovali. Francouzští a belgičtí pracovníci by se od vás mohli učit!“ vzkázali zástupci produkce do Prahy. A nezůstalo pouze u slov. Spokojení  producenti si zaměstnance barrandovské stavby neplánovaně vyžádali i na práce pro belgickou část natáčení. Pro vytvoření lokace Namur v Belgii jim byla zadána stavba celé rotundy a stěn kaple.

-red-
zdroj: Bontonfilm