Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Nejočekávanější české filmy roku 2017 (ukázky)

Na začátku roku jsme vybrali desítku nejzajímavějších českých počinů, které letos půjdou do distribuce. Plán premiér ještě zdaleka není uzavřený, takže se v kinech objeví ještě spousta dalších tuzemských počinů. Po šílené loňské smršti různých příšerností si ale spíš přejeme kvalitu než kvantitu. Zde je pár titulů, kterým věříme.

Po strništi bos (v kinech od 17. srpna)

Po strništi bos (foto: Bioscop)

Každý počin tvůrčího dua Svěrák mladší / starší vzbuzuje velká očekávání. Nejnovější počin Po strništi bos uzavírá tematickou tetralogii jejich tvorby, do které už patří snímky Obecná škola, Kolja a Vratné lahve. Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe; o pár let později, než se odehrává příběh filmu Po strništi bos, sledujeme jejich poválečný život na pražském předměstí ve snímku Obecná škola. S filmem Po strništi bos se vracíme na samotný začátek, do Edova raného dětství. Do doby, kdy jeho tatínek odmítne příslušnost okupantům Protektorátu Čechy a Morava, a celá rodina se musí vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným.

Masaryk (v kinech od 9. března)

Film o Janu Masarykovi, natočený v mezinárodní koprodukci už jsme viděli a nadchl nás. Má skvělý scénář a výkony hlavních herců v čele s Rodenem a Kaiserem jsou fenomenální. Naprosto světová je vizuální stránka filmu. Kamera Martina Štrby je jako vždy výtečná a tvůrci si s filmem evidentně velmi hráli i v postprodukci. Na výsledku je to hodně patrné a snímek snese co do technické kvality srovnání i s dražší hollywoodskou produkcí. Režisér Julius Ševčík vstupuje mezi českou režisérskou špičku.

Bába z ledu (v kinech od 23. února)

Skvělý trailer předznamenává náladu nejnovějšího snímku Bohdana Slámy. Film nabízí velké herecké příležitosti Pavlu Novému a Zuzaně Kronerové. A zdá se, že zcela využili svůj potenciál. Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství…

Přes kosti mrtvých (v kinech od 20. dubna)

Polsko – česko – německé drama Přes kosti mrtvých bude soutěžit na nadcházejícím Berlinale. Scénář i režii má na svědomí Agnieszka Holland (Hořící keř). Hlavní postavou příběhu je Janina, energická, notně excentrická učitelka angličtiny a milovnice zvířat v důchodovém věku. Děj se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky či motivu. Hrůza a zděšení z vražd zároveň kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezóně.

Přes kosti mrtvých (foto: CinemArt)

Zahradnictví (v kinech od 27. dubna)

Velmi netypická filmová událost. Jan Hřebejk natočil rovnou tři prequely populárních Pelíšků. První část má premiéru v dubnu, další na podzim a poslední ke konci roku. Aňa Geislerová, Klára Melíšková Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

Milada (v kinech od 12. října)

Velmi dlouho připravoval režisér David Mrnka historický film o Miladě Horákové. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejíž osobnost a životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. Titulní roli hraje izraelská herečka Ayelet Zurer. Aňa Geislerová ve filmu ztvárnila nechvalně známou prokurátorku.

Milada (foto: Bohemia MP)

Absence blízkosti (v kinech jaro/léto 2017)

Už svým prvním počinem Malý okruh pozornosti nás před lety zaujal tehdejší absolvent FAMU Josef Tuka. Nyní jde do kin se svým debutem Absence blízkosti. Snímek s Janou Plodkovou v hlavní roli zpracovává velmi citlivé téma. Hedvika (Jana Plodková) je svobodná matka tříměsíční Adélky, která prochází životní krizí. Podvědomě cítí, že má raději svého psa než vlastního potomka, a v pořádku není ani její vztah s matkou. Po období vnitřního zmatení si uvědomí, že její hlavní problém spočívá v absenci mateřské blízkosti. Když jedné noci nalezne rodičovské deníky svého zesnulého otce, kde zaznamenával rané dětství své dcery, rozhodne se Hedvika jejich láskyplný obsah využít jako terapii. Začne deníky intenzivně číst, jezdit na místa v nich popisovaná, a pomalu začíná vidět některé věci jinak…

On, Ona a dům (v kinech od 23. listopadu)

Na tohle jsme obzvlášť zvědavi. Specialista na komedie a pohádky Karel Janák natočil svůj první psychologický thriller. Dobře zaplacená objednávka testování bydlení v luxusním domě je pro mladou partnerskou dvojici – IT specialistu a sochařku – příležitostí konečně žít ve vlastním. Získávají vzorový luxusní dům, ve kterém mají ozkoušet jeho největší přednost – převratný inteligentní systém řízení objektu. Systém jako vykonavatel myšlenek svého programátora však postupně ožívá. Vzniká tak netradiční trojúhelník mezi ní, jím a inteligentním domem. Celý systém řízení překračuje hranici objednávky. On, ona a dům rozehrávají partii ega umělé inteligence kontra ega člověka. Jeho chladnokrevné výpočty a následné vypočítavé chování dovádí dvojici do vážné partnerské krize…

On, Ona a dům (foto: Bohemia MP)

Špunti na vodě (v kinech od 13. dubna)

Komedie ala S tebou mě baví svět. Tak z prvního teaseru působí Špunti na vodě. Rodiče bratrů Igora (Jiří Langmajer) a Davida (Hynek Čermák) chystají zlatou svatbu. Z Kanady přilétá jejich bratranec Ondra (Pavel Liška), povahou tak trochu dobrodruh. Bratry napadne, že nejlepší by bylo vyrazit za rodiči na kánoích po řece jen ve třech, tak, jako za starých časů. Jenže od dob společných spanilých jízd se leccos změnilo. Tátové se ale nevzdávají a rozhodnou se vydat na vodu v kánoích se všemi dětmi. A tak nyní již desetičlenná expedice vyplouvá na dvoudenní plavbu vstříc dobrodružstvím a spoustě bláznivých zážitků…

Miluji tě modře (v kinech od 26. ledna)

Miloslav Šmídmajer natočil romantickou komedii podle scénáře Jaroslava Papouška (autora populární trilogie o rodině Homolkových). Vypráví o sympatickém malíři a kunsthistorikovi, který se zamiluje do krásné aranžérky. Tereza je dívka jeho snů – ale je tu ještě „ten“ třetí – přítel Terezy, artista Igor, rapl a žárlivec, který nedokáže pochopit, že lásku si nelze udržet ostřím nože. Vztah Terezy a Igora pomalu končí, i když se to neobejde bez bouřlivých a citově vypjatých scén. Na Davidovi je, zda dokáže ustát všechny karamboly rozchodu Terezy s Igorem a zda si dokáže získat Terezinu přízeň… Není to lehké, protože Tereza jednoho dne záhadně zmizí…

Případ mrtvého nebožtíka (v kinech od 28. prosince)

A posledním tipem je další novinka Miloslava Šmídmajera. Drzou a výstižnou parodií má být film Případ mrtvého spolužáka. Tvůrci slibují vtipnou, místy ujetou, a někdy trochu černou parodii na záplavu kriminálních seriálů, příběhů a filmů, které se na nás valí z televizních obrazovek a filmových pláten. Ožijí v ní starší seriály jako Columbo, Třicet případů majora Zemana, filmy jako Smrt stopařek, i současné nekonečné kriminálky, které se berou příliš vážně! Zní to skvěle, tak uvidíme jaký bude na konci roku výsledek.

-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast