Další Světová válka Z pravděpodobně nevznikne

Budou to už čtyři roky, kdy do kin přišla adaptace zombie bestselleru Světová válka Z. Hlavní role se zhostil Brad Pitt a za kameru se postavil Marc Forster. Cesta do kin byla dlážděná dobrými úmysly, ovšem nevyhnuly se jí obrovské potíže. Tenhle velkolepý blockbuster studia Paramount to totiž měl nahnuté už od prvního dílu. Celkem střídmý rozpočet, 125 milionů dolarů se nakonec nafoukl nad 200 a to zejména kvůli rozsáhlým přetáčkám. Pozměnil se celý třetí akt – přetáčela se více jak jedna třetina filmu! Co se studiu nelíbilo nebo co sakra Forster udělal tak zle, že se to hlavounům nelíbilo, se nikdy nedozvíme. Ale stejně. To si nikdo nevšiml, že (když je to tedy pravda) se natáčí nesmysly? Nikdo z producentů nešel na plac? Jak jinak si odůvodnit fakt, že by se z natočeného materiálu daly sestříhat nejmíň tři úplně odlišné zombie blockbustery?

Světová válka Z (foto: CinemArt)

Ať je to jak chce, fakt je ten, že se ze Světové války vyklubal globální hit (v mezích) a celkem si z kin odnesl přes 540 milionů dolarů, s velkým podílem (200 mil.) z amerických tržeb. I přes veškeré překážky prvního dílu bylo ohlášeno pokračování. To mělo jít do kin 9. června tohoto roku, ale vzhledem k tomu, že nikdo nezapnul kameru nebo snad začal psát scénář… zombíky v létě určitě nepotkáme. Kolem režie se z počátku motal opět Forster, by ale nahrazen Juanem Antoniem Bayonou, španělem, který má na kontě například Sirotčinec nebo Smrt nás nerozdělí. Mluvilo se o psaní scénáře a všechno směřovalo ke startu produkce. Ale jelikož jsou nemrtví kolem Brada Pitta nejspíš prokletí, Bayona zdrhnul točit pokračování Jurského světa. Což je škoda, ale zároveň dobrá zpráva, protože tento talentovaný režisér má velkofilmovému světu co nabídnout.

Jako zbožné přání se jevila účast Davida Finchera, určitá jednání ale údajně skutečně proběhla. Můžeme si to ale představit pravděpodobně tak, že se David zastavil u kamaráda Pitta, a ten mu mezi řečí řekl, že jeho producentský projekt stojí na mrtvém bodě. Fincher na to mohl říct asi tak „To by byla sranda…“ a jelo se dál. Zombíci tak dál čekali na režiséra. Potíž je v tom, že se stále neukázal. A tak se studio Paramount rozhodlo dát projektu prozatím stopku a projekt je momentálně zmražen. Otázkou zůstává, jestli se pokračování skutečně někdy dočkáme. Vzhledem k tomu, že se první díl byl nejvýdělečnějším filmem Pittovy kariéry, dlouho asi u ledu nezůstane. Přeci jen, doláče cinkat musí a Pitt by si teď nějaký hit zasloužil. Opustila ho manželka, jeho nejnovější film, Spojenci také moc velkou finanční díru do světa neudělal, takže si někde bude muset spravit chuť. Doufejme, že tomu bude právě u Světové války Z. Námět je to stále silný, teď už jen sehnat kvalitní režisérské vedení.

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2013