Státní podporu dostalo 8 nových českých filmů

Státní fond kinematografie podpořil výrobu osmi nových českých filmů. Je mezi nimi například adaptace úspěšného románu Jaroslava Rudiše Národní třída, celovečerní film Prezident Blaník navazující na známý internetový seriál, ambiciózní sci-fi Bod Obnovy nebo snímek o Janu Palachovi. Celkem Rada rozdělila 66 milionů korun.

Nejvyšší hodnocení získal od Rady Fondu projekt Národní třída – příběh rváče Vandama a dalších postav z prostředí sídlištních nonstopů. Scénář napsal podle vlastní knihy spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s režisérem snímku Štěpánem Altrichterem, pro kterého je Národní třída druhým celovečerním filmem. Altrichterovým debutem bylo oceňované drama Schmitke, které stejně jako jeho nový film vzniklo v česko-německé koprodukci.

Nejvyšší dotaci 13,5 milionu korun získal snímek Kryštof. Scénář Kristiana Sudy vypráví o dospívajícím chlapci, který se po únorovém puči v roce 1948 stal mnichem a přes Šumavu se pokoušel prchnout z Československa. Film, na kterém Rada ocenila osobité pojetí historického tématu a jeho naléhavost, bude režírovat Zdeněk Jiráský.

Dalším očekávaným historickým snímkem je Jan Palach, film mapující posledních několik měsíců života titulního protagonisty. Film vzniká k 50. výročí Palachova úmrtí. Podle scénáře Evy Kantůrkové jej bude natáčet Robert Sedláček (Pravidla lži, Rodina je základ státu), který se historickým látkám dosud věnoval zejména v televizní tvorbě.
Projekt byl Radou podpořen 11 miliony korun.

Mezi podpořenými projekty jsou i zástupci žánrových filmů. Černou komedii s názvem Benzína Dehtov bude natáčet režisér Vladimír Michálek a Fond na výrobu snímku přispěl 10 miliony. Sci-fi thriller Bod obnovy se odehrává v blízké budoucnosti, kdy se lidé po předčasné smrti dají „restartovat“ a spáchat vraždu je tedy téměř nemožné. O kolonizaci vesmíru pak vypráví snímek Mars, natáčený na simulované kosmické základně na poušti v Utahu.

Pětimilionovou podporu obdrželi tvůrci úspěšného fenoménu Kancelář Blaník na svůj celovečerní film o oblíbeném lobbistovi. Rada tentokrát vložila důvěru v osvědčené tvůrce a jejich projekt, který ještě nemá finální scénář – ten totiž bude reagovat na skutečný vývoj událostí prezidentských voleb.

Mezi podpořenými filmy je i Lesní vrah, minimalistický observační film o vraždě bez příčiny, který podle scénáře Zdeňka Holého režíruje Radim Špaček (Pouta, Svět pod hlavou).

Do výzvy se kromě těchto projektů přihlásilo ještě 17 dalších, které podporu nezískaly. „Tentokrát se sešly velmi vyrovnané a kvalitní scénáře, mezi kterými bylo těžké se rozhodovat,“ říká předseda Rady Fondu Přemysl Martinek. „Mezi projekty se objevily historické snímky, ale i skvělé komedie a sci-fi, které mají po dlouhé době opravdu potenciál oživit domácí distribuční nabídku o chytré a divácky atraktivní žánrové filmy. Vedle nich stály také autorské, stylisticky vyhraněné projekty, kterých bude, doufám, v budoucnu čím dál více,“ dodává Martinek.

Rada v letošním roce podpořila výrobu celkem 16 celovečerních hraných filmů s majoritní českou účastí, mezi něž rozdělila 133 milionů Kč. Většina z nich získala i podporu ve stadiu vývoje.

zdroj: H. Petrželková, České filmové centrum
-red-