Nepřehlédněte

Vznikne v Česku film o Islámu?

Kontroverzní téma vzbuzující vášně si vybrali k natočení Lucia a Petr Klein Svobodovi. Scénář snímku Jako v ráji, jehož autorkou je Lucia, získal v roce 2017 ve Varech Cenu Filmové nadace.

Jako v ráji nebude první počin této autorské dvojice. Už v roce 2016 natočili filmový debut Pírko, který vypráví o cestě osmnáctileté dívky z dětského domova k násilné prostituci. Snímek byl velmi odvážný svou kontroverzní tématikou a naturalistický. Jako v ráji právě v těchto dnech sbírá prostředky nutné k natáčení na startovači. Zbývá mu na to ještě přibližně týden. Státní fond kinematografie se totiž rozhodl na film nepřispět a tak se tvůrci vydali touto cestou.

Podpořit film na startovači můžete zde

Film je mozaikou čtyř partnerských vztahů mezi lidmi z různých kultur, konkrétně muslimské a naší. Natáčet se bude v zemích Visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko), ale také v Egyptě a Německu. Scénář snímku se snaží otevřeně hovořit o islámu ve střední Evropě. Nechce se určitě stát černobílou skicou, a tak pro scénář autorka Lucia oslovila devět odborníků na islámskou kulturu napříč Evropou a stejně tak i zástupce muslimské komunity. Je si totiž velmi dobře vědoma závažnosti tématu. Má potřebu vzbudit prostřednictvím svého filmu veřejný zájem o diskuzi o postavení žen, matek a dcer v islámu a ukázat také bez obalu nároky jeho mužských stoupenců. Rozhodně se nebojí klást otázky, na které nelze jednoduše a také jednoznačně odpovědět. A nezapomíná ani na podstatný faktor, kterým je ve vztahu láska. Právě díky ní jsou partneři schopni a ochotni překonávat obrovské kulturní rozdíly.

Dagmar Šimková