Recenze: O vánoční hvězdě – milá štědrovečerní pohádka s nápady

Učitel Vašek (V. Kotek) se chodí každý večer dívat na princeznu (L. Brill), jak bruslí na zamrzlém jezeře, ale ani sám sobě nepřizná, že je do ní zamilovaný. Jednoho dne mu probourá kůlnu padající hvězda Denička (T. Ramba), kterou na zem srazila žárlivá Proxima (A. Geislerová). Aby se Denička zachránila před vyhasnutím, musí jí dodat sílu čistá, nesobecká láska. Jak se povedla letošní štědrovečerní pohádka ČT z dílny zkušeného matadora Karla Janáka, stojícího mj. i za loňskou Princeznou a půl království?

O vánoční hvězdě (foto: ČT)

Osvědčená herecká jména

Velkým tahákem letošní pohádky je samozřejmě obsazení, kterému vedle příjemného Vojty Kotka dominuje nakažlivě veselá a rozpustilá Tereza Ramba, roli Deničky si viditelně velmi užívající. Potěší i její bobulové znovushledání s kolegou Kryštofem Hádkem, stejně jako jeho bratr Matěj hrající zaláskovaného trpaslíka. Aňa Geislerová se překvapivě poprvé dostala k většímu angažmá v české pohádce, a záporačku Proximu nasměrovala do velmi teatrální herecké polohy a řeči těla – podobně jako Ondřej Sokol, který ve světlounké paruce a roli pyšné hvězdy Siriuse předvádí velmi afektovaný, pitvořivý výkon. Mezi touto řadou osvědčených tuzemských hereckých tváří, z nichž většina má s režírujícím Karlem Janákem dlouholeté zkušenosti, tak může trochu vyčnívat třiadvacetiletá Němka Leonie Brill, která sice jako princezna předvádí příjemný výkon, její místy ne zcela synchronní předabování do češtiny však působí rušivě.

Krásná výprava

Nadmíru výpravné pohádce dodávají zimní atmosféru kulisy zasněžených Tater a zámků Žleby a Kačina, kde se natáčelo zkraje letošního roku. Kromě působivých lokací a videomappingu na stěnách budov tvůrci letošní pohádky její vizuál přikrášlili i řadou trikově ambiciózních scén. Pravda, oko hnidopicha může v počítačově animovaném pozadí z nebeského hvězdného království najít drobné nedokonalosti, co se ale vlivu na celkový divácký zážitek z televizní obrazovky týče, nejde o nic zásadního. Výrazné vizuální prvky, jako vířící hvězdný prach, velký a malý vůz vozící postavy nebo třeba kostýmy navíc jen zřídkakdy sklouzávají k okázalé pouťovosti.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70

O vánoční hvězdě (2020)

Ačkoliv v poslední třetině malinko ztratí tempo, příběh O vánoční hvězdě je milou pohádkou s několika zábavnými nápady (v pamětí utkví zejména výuka astronomie narušovaná zlobící spadlou hvězdičkou) a sympaticky odvážným vizuálem, kterou pro strávení štědrovečerního primetimu můžeme klidně doporučit.

70 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2020

O vánoční hvězdě
Pohádka / Komedie / Fantasy
Česko / Slovensko / Německo, 2020, 92 min
Premiéra: 24. 12. 2020 ČT1
Režie: Karel Janák
Scénář: Karel Janák, Michal Čunderle
Kamera: Martin Šácha
Hrají: Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Aňa Geislerová, Ondřej Sokol, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Martin Huba, Leonie Brill, Zlata Adamovská, Petr Gelnar, Braňo Bystriansky, Roman Štabrňák, Romana Goščíková, Michal Dalecký