Na Evropských filmových cenách zabodovalo historické válečné drama Quo Vadis, Aida?

Dnes večer proběhl 34. ročník udílení prestižních Evropských filmových cen, jejichž nejprestižnější sošku si odneslo bosenské historické drama Quo Vadis, Aida? Stejně jako vloni ceremoniál i letos proběhl v online formě, kterou jste mohli v přenosu z prostor Areny Berlin, kde jej moderovala německá herečka Anabelle Mandeng, sledovat živě na našem webu. Přemístit prestižní akci do internetového prostoru a rozdat vítězům ceny distančně pořadatele donutila pandemická situace. 

Večer odstartoval předáním prestižní ceny za evropský přínos světové kinematografii, kterou si odnesla režisérka Susanne Bier, jedna z nejvlivnějších dánských filmařek a nositelka mnoha ocenění, např. Oscara a Zlatého glóbu z roku 2011 za film Lepší svět. Režisérka ve své řeči upozornila na zásluhy filmových štábů, jejichž členové jsou možná někdy ve stínu režisérů či hereckých hvězd, jejich zásluhy však nejsou o nic menší.

susanne-bier

Susanne Bier (foto: EFA)

V kategorii nejlepší evropské komedie si v konkurenci dvou nominovaných snímků sošku odnesl nenápadná norská dramedy Ninjababy režisérky Yngvild Sve Flikke, který vypráví o předčasném a nečekaném těhotenství, se kterým se nadcházející maminka, která svou nejbližší budoucnost plánovala velice rozdílně, vyrovnává dost svérázně. Film čeští diváci uvidí 28. dubna 2022 v distribuci Film Europe.

ninjababy

Ninjababy (foto: EFA)

Z pěti nominovaných evropských herců si cenu za nejlepší výkon odnesl Anthony Hopkins za roli stárnoucího muže bojujícího se ztrátou paměti a nastupující demencí v hutném britském dramatu The Father, který byl zkraje roku oceněn i Oscarem. Cenu za herce symbolicky přes videohovor převzal režisér, dramatik a autor stejnojmenné divadelní hry i její adaptace, Florian Zeller, který byl za stejný snímek o pár minut později oceněn i cenou za nejlepší scénář. Film bohužel nemá plánovanou premiéru v české distribuci.

Nejlepším evropským krátkým filmem se stal My Uncle Tudor od Olgy Lucovnicové. Filmeček zvítězil už na letošním Berlinale a lehkou formou vypráví o nelehkém a pro mladou maďarskou režisérku velice osobním tématu zneužívání, jak vysvětlila v krátkém emotivním projevu.

my-uncle-tudor

My Uncle Tudor (foto: EFA)

Cenu za nejlepší animovaný film, za nejlepší dokument a také cenu od studentů evropských univerzit si odnesl osobitý snímek Utéct režiséra Jonase Pohera Rasmussena, který vypráví o zkušenosti Amina, 36letého akademika nuceného opustit svůj rodný Afghánistán a utéct hledat azyl do Dánska. Pod biografickým snímkem podle skutečných událostí jsou producentsky podepsáni známí herci Nicolaj Coster-Waldau a Riz Ahmed či norská filmařka Maria Ekerhovd, která si v průběhu večera odnesla i koprodukční cenu Eurimages. Utéct do kin uvede Film Europe 17. února 2022.

flee

Utéct (foto: EFA)

Zvláštní cenu za inovativní vyprávění Akademie udělila držiteli Oscara Stevu McQueenovi za britskou antalogii Sekyrka z produkce BBC, která v pěti příbězích popisuje příběhy imigrantů v Londýně mezi 60. a 80. lety minulého století.

Sekyrka

Sekyrka (foto: Amazon Prime Video)

Cenu za celoživotní přínos evropské kinematografii získala režisérka Márta Mészáros, která letos oslavila 90. narozeniny. Agnieszka Holland v projevu vyzdvihla úspěch ženských filmařek na letošním ročníku EFA a v osobním projevu ocenila vzájemné přátelství s maďarskou kolegyní i její bohatou kariéru čítající desítky filmů.

márta-mészáros

Márta Meszáros (foto: EFA)

Cenu Prix FIPRESCI za evropský objev si odnesl komediální thriller Nadějná mladá žena vyprávějící o dívce, která hraje krutou hru s muži, kteří v ní vidí jen snadný cíl jejich sexuální touhy. Výrazný a provokativní debut režisérky Emerald Fennell, známé i jakožto herečky, byl již dříve oceněn i Oscarem. Snímek čeští diváci mohli vidět letos v květnu v distribuci CinemArtu.

Nejlepším evropským filmem roku se stalo historické drama Quo Vadis, Aida?, vyprávějící o Srebenickém masakru v roce 1995 a překladatelce, která byla spolu se svou rodinou chycena přímo v srdci tragédie. Jasna Đuričić byla rovněž za svůj výkon v titulní roli Aidy oceněna cenou pro nejlepší evropskou herečku a autorka snímku Jasmila Žbanić byla Akademií oceněna jako nejlepší režisérka. Film je od své zářiové premiéry stále k vidění v některých českých kinech v distribuci Aerofilms.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, CinemArt, Aerofilms © 2021