Nepřehlédněte

Detektivní drama Matěje Chlupáčka je dotočeno, Úsvit se odehrává ve “slovenském Zlíně”

V polovině září skončilo natáčení nového filmu Úsvit režiséra a producenta Matěje Chlupáčka. V hale u Slaného, ve které se prý stavěla i Petřínská rozhledna, postavili filmaři model celého města Svit v poměru 1:7. Třímetrový model budovy Společenského domu, cihlové rodinné domy baťovského stylu vysoké jeden metr, hotel nebo třeba ubytovna pro studující děvčata.

Úsvit – model města (foto: Stanislav Honzík)

„Ani bych nedoufal, že se nám v českých podmínkách podaří postavit celou dekoraci města, kterou můžeme kombinovat s hranými pasážemi. Jsem naprosto nadšený z toho, jak je miniatura nádherně udělaná. Končíme natáčení. Všichni jsme tak trochu naměkko. Shodou okolností jsme také dnes dostříhali první verzi filmu,“ vysvětluje režisér Matěj Chlupáček.

Ve slovenském Svitu se celý film odehrává. Scenárista Miro Šifra zasadil děj do roku 1937. Do Svitu přijíždí těhotná lékařka (Eliška Křenková) se svým manželem (Miloslav König), ředitelem továrny. Ten má spolu s dalšími „baťovskými“ lidmi postavit nové město po vzoru Zlína. Jejich plán ale naruší tajemný nález v areálu továrny…

Úsvit – na place v dubnu 2022 (foto: Barletta CZ)

„Jsem dojatá a klidná zároveň. Právě jsme měli možnost vidět celý film a mám velkou radost, že všechno stojí pohromadě tak, jak jsme si to představovali. Spousta záběrů z města vznikala kombinací green screenu a částečných staveb, muselo to být pro herce dost obtížné, ale hrají naprosto famózně,“ konstatuje producentka filmu Maja Hamplová.

„Jsme na posledním natáčecím dnu a jsem dojatá. Chce se mi brečet. Bylo to tak krásné natáčení. Bylo to až rodinné, ačkoli štáb byl velký. Panoval tam vzájemný respekt a všichni svou práci dělali na sto procent. Moc vzpomínám třeba na natáčení v Tatrách. Třeba poslední den jsme točili romantické záběry Heleny s Aloisem. Nádherně svítilo sluníčko a když končil den, nebe se zatáhlo, přišla bouřka a my jsme točili Helenino zhroucení. Takových magických momentů bylo při natáčení mnoho,“ vzpomíná Eliška Křenková, jejíž postava Heleny prošla během filmu značným vývojem.

Úsvit (foto: Barletta CZ)

„Byl to hodně kreativní tvůrčí proces. Mám pocit, že jsme opravdu spolupracovali. Během natáčení jsme například v mojí postavě našli mnohem víc humoru a skrytých barev její povahy. Je to velmi komplexní postava, která má samozřejmě své přednosti i neduhy. A protože máme s Matějem podobný smysl pro humor, každou legrácku, kterou jsem vymyslela, nakonec do výsledného tvaru zapojil,“ doplňuje Eliška.

V dramatickém příběhu s kriminální zápletkou a v dobových kulisách si kromě Elišky Křenkové zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl a další.
Natáčelo se od května do září letošního roku v několika lokacích – u Lysé nad Labem, v Dřísech, ve Zlíně a v Tatrách.

Úsvit – model města (foto: Stanislav Honzík)

Úsvit je druhým celovečerním filmem Matěje Chlupáčka, který v roce 2013 debutoval snímkem Bez doteku jako vůbec nejmladší evropský režisér. Matěj Chlupáček je zkušeným producentem (Hany, Polednice, Stínohra, TV série Terapie, Iveta atd.) a seriálovým režisérem, s Viktorem Taušem spolurežíroval úspěšný a oceňovaný projekt Zrádci. Svůj nový film definoval jako detektivku s hlavní ženskou postavou, která není policistou nebo vyšetřovatelem, ale zatímco všichni ostatní si vytvoří závěry podle toho, co se komu hodí, ona jediná chce vypátrat pravdu.

Na place Úsvitu – režisér Matěj Chlupáček

Za filmem Úsvit stojí tým zkušených českých i zahraničních profesionálů. „Autorem hudby je skladatel Simon Goff, držitel ceny Grammy za seriál Černobyl, film barví Natasha Leonnet, která ´obarvila´ oscarový La La Land nebo drama The First Man, a také Pavel Hrdlička, střihač oceněný několika Českými lvy. Za kameru se postavil Martin Douba,“ rekapituluje producentka Maja Hamplová.

Z natáčení Úsvitu chystáme videoreportáž.

Premiéra v kinech je plánována na podzim 2023.

-red-
zdroj: S. Andělová
foto: Barletta, Stanislav Honzík © 2022