Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Hřebejk a Jarchovský budou točit o kauze Davida Ratha

Tvůrčí tým režiséra Jana Hřebejka, scenáristy Petra Jarchovského a producentů Maji Hamplové a Matěje Chlupáčka oznámil další projekt. Po startu natáčení nového komediálního krimi seriálu pro Českou televizi producenti oznámili, že připravují filmové ztvárnění knih o dvou slavných kauzách českého podsvětí. Jednou z nich je i známá korupční kauza Davida Ratha. Projekt adaptující knihy Radka Kedroně „Sněžím! Deník bílé mafie” a „Operace Rath” dostal název Sněžím! 

Režisér Jan Hřebejk (foto: archiv)

„Za ten rok doma jsem konečně viděl Vlka z Wall Street nebo seriál Boj o moc. A postupně propadl sebeklamu, že to musím dokázat také. A na knihách Radka Kedroně nás s Petrem Jarchovským oslovil jejich černý humor,“ říká režisér Jan Hřebejk.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Film nebo seriál[/pullquote]Producent Matěj Chlupáček vysvětluje: „Obě knihy jsme se rozhodli spojit do jednoho příběhu. Obě kauzy totiž vyšetřoval jeden a tentýž tým vyšetřovatelů. Uvažujeme o dvanáctidílné TV komediální krimi sérii, která může být případně prezentována i v podobě dvou celovečerních kinofilmů. Ještě uvidíme, kam a jak se projekt rozvine…“

Matěj Chlupáček (foto: archiv Barletta)

Oba příběhy spojuje nejen tým vyšetřovatelů, ale také lékařské prostředí a neuvěřitelná bezskrupulózní chamtivost hlavních aktérů.
Autor knih Radek Kedroň sledoval pozadí těchto korupčních případů, shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Sestavil podrobnou rekonstrukci kauz, která nahlíží na notoricky známé příběhy z dosud neznámých úhlů a zprostředkovává unikátní pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů.

První kauzou je příběh bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, odsouzeného na 9 let nepodmíněně. Proslul v médiích tím, že si o svém korupčním, finančním i kokainovém tažení vedl barvitý deník s popisem toho, jak mafie v českém zdravotnictví fungovala – od dodavatelů přes šéfy zdravotnických zařízení a vysoké státní úředníky až po vyhlášené kmotry.

Druhá kauza je mnohem známější: Lékaři David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová maskováni bílými plášti zavlekli do středočeského kraje jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientelismus. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde.

Na scénáři se pracuje, natáčet by se mělo na jaře příštího roku, diváci by měli Sněžím! vidět na podzim roku 2022.

-red-
zdroj: J. Turner
foto: Barletta © 2021

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast