Další úspěch pro český kraťas Milý tati: zabojuje nejen o Oscara, ale i Evropskou filmovou cenu

Krátký film Milý tati česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen zaznamenává jeden úspěch za druhým. Nejčerstvějším oceněním je jeho nominace na letošní Evropské filmové ceny. Jde přitom teprve o druhý český krátký film, který se do nominace dostal.

Autobiografický film Milý tati vrací režisérku Dianu Cam Van Nguyen do dětských let, kdy jí její otec posílal láskyplné dopisy z vězení. Pročítáním dopisů vzpomíná na vzájemnou blízkost, která se však vlivem tátova odchodu za jinou rodinou ztratila. Diana otci filmem odpovídá, viní ho, že od matky a dvou dcer odešel, ale také se snaží pochopit jeho důvody. Tématem důležitosti mít syna se film dotýká konfliktu vietnamské tradice a evropských hodnot.

Zájem vzbudil zájem už po svém prvním uvedení na festivalu ve švýcarském Locarnu, úspěšný byl také na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a na FAMUfestu. Zúčastnil se už téměř 130 festivalů, na kterých získal 44 cen. Pět z těchto cen jej kvalifikovalo na cenu Oscar pro rok 2023. Snímek získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší krátký film, dva České lvy, a také Cenu Magnezia za nejlepší studentský film.

Na FAMU už jsem pár let a už před nástupem na školu jsem vnímala, že čas od času je film úspěšný, dočká se velké premiéry a cestuje po festivalech. Když člověk na takovou školu jde, tak vnímá, že ho tenhle úspěch potkat může, i když ta šance, že se to stane zrovna vám, na druhou stranu zas tak velká není,” řekla nám letos v rozhovoru režisérka v odpovědi na otázku, jestli by takový úspěch vůbec kdy mohla čekat a zda vůbec měla takovou ambici.

Že jde o poměrně unikátní úspěch potvrzuje i to, že z krátkých filmů nominaci na cenu EFA v historii České republiky získal zatím jen snímek Rekonstrukce režisérů Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka v roce 2019. Bojovat o sošku Diana Cam Van Nguyen bude bojovat s čtyřmi dalšími nominanty. Kromě kategorie krátkometrážních filmů již známe i soutěžící o cenu za nejlepší evropskou komedii a nejlepší celovečerní animák; kompletní přehled najdete na stránkách Cen.

Evropské filmové ceny uděluje Evropská filmová akademie každoročně od roku 1988 a jsou obecně považována za místní obdobu prestižních amerických Oscarů. Z nominovaných filmů, oznámených vždy na podzim, volí členové Evropské filmové akademie vítěze na začátku prosince. Poslední dva roky pandemická situace organizátory donutila přemístit prestižní akci do internetového prostoru a ceny byly vítězům předávány distančně; letos by ale ceremoniál měl tradičně proběhnout v islandském Reykjavíku, odkud ho Totalfilm jako oficiální český partner cen bude 10. prosince živě streamovat.

-red-
zdroj: Gábina Vágner
foto/video: FAMU, audio: Totalfilm Media © 2022